20+ Spela ansvarsfullt, gamblingtherapy.org

Ice Casino välkomstbonus i Sverige 2026

Jämför den aktuella Ice Casino-bonusen med fokus på villkor, uttag och tryggt spel för svenska spelare.

Ice Casino

9,3/10
Redaktionellt betyg

Ice Casino

  • Bonusar8,7
  • Betalningar9,7
  • Spel9,1
  • Support9,8
  • Mobil8,8
  • Säkerhet9,7
Totalt9,3/10
Välkomstbonus 120% + 150 FS endast i 1 timme
  • LicensCuracao
  • Utbetalningardirekt
  • Minsta insättning10 kr
  • Spel3050+
VisaMastercardPayPalApple PayGoogle PaySkrillNetellerecoPayzPaysafecardTrustlyRevolutMuchBetterAstroPayBank TransferBitcoinEthereumLitecoinUSDTBinance Pay
Thomas Delgado
Thomas DelgadoiGaming-expert · över 10 års erfarenhet av casinogranskning
Verifierad Uppdaterad: 18 października 2026

Bästa alternativen till Ice Casino

#1

HellSpin

LicensCuracao
Utbetalningar12-24 tim
VisaMastercardSkrillNetellerecoPayzInteracBank TransferApple PayPaysafecardAstroPayFlexepinNeosurfRapid TransferRevolutMuchBetterBitcoinEthereumLitecoinRippleDashZcashDAIBlik
Välkomstbonus

100% upp till €1,000 + 100 FS

UTMÄRKT

9,2

374 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#2

SlotsGem

LicensCuracao, Kahnawake, Anjouan
Utbetalningar12-24 tim
BlikMastercardVisa
Välkomstbonus

120% upp till 600 EUR/$ + 125 FS

UTMÄRKT

9,2

797 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#3

GGbet

LicensUKGC, Curacao
Utbetalningar1-3 dagar
BlikVisaMastercardGoogle PayBank TransferPaysafecardNeosurfBitcoinEthereumUSDTLitecoinInteracRipple
Välkomstbonus

Upp till $3,000 + 900 gratissnurr

MYCKET BRA

8,9

164 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#4

Mostbet

LicensCuracao
Utbetalningar12-24 tim
VisaMastercardPayPalApple PayGoogle PaySkrillNetellerecoPayzPaysafecardTrustlyRevolutMuchBetterAstroPayBank TransferBitcoinEthereumLitecoinUSDTBinance Pay
Välkomstbonus

125% + 250 FS

MYCKET BRA

8,6

707 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#5

Twindor

LicensCuracao
Utbetalningarupp till 12 tim
BlikVisaCrypto
Välkomstbonus

15 000 zł + 500 FS + x2

BRA

8,3

354 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#6

ivibet

LicensKahnawake, Curacao, EMTA
Utbetalningar12-24 tim
VisaMastercardBlikPIXBank TransferRapid TransferRevolutApple PayGoogle PaySkrillNetellerMuchBetterecoPayzAstroPayPaysafecardNeosurfFlexepinBitcoinEthereumLitecoinDAIDash
Välkomstbonus

100% upp till 100 EUR/$ + 120 FS

BRA

8,0

192 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#7

V.vegas

LicensCuracao
Utbetalningardirekt
VisaMastercardPayPalApple PayGoogle PaySkrillNetellerecoPayzPaysafecardTrustlyRevolutMuchBetterAstroPayBank TransferBitcoinEthereumLitecoinUSDTBinance Pay
Välkomstbonus

upp till 6000 PLN + 150 gratissnurr

BRA

7,7

801 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#8

Vox Casino

LicensCuracao
Utbetalningardirekt
VisaMastercardPayPalApple PayGoogle PaySkrillNetellerecoPayzPaysafecardTrustlyRevolutMuchBetterAstroPayBank TransferBitcoinEthereumLitecoinUSDTBinance Pay
Välkomstbonus

Upp till 10 000 PLN + 600 gratissnurr

BRA

7,4

395 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller
#9

Verde Casino

LicensCuracao
Utbetalningardirekt
VisaMastercardPayPalApple PayGoogle PaySkrillNetellerecoPayzPaysafecardTrustlyRevolutMuchBetterAstroPayBank TransferBitcoinEthereumLitecoinUSDTBinance Pay
Välkomstbonus

upp till 6000 PLN + 220 gratissnurr

BRA

7,1

452 recensioner

Hämta bonus 18+Villkor gäller

Ice Casino välkomstbonus: är erbjudandet värt det för svenska spelare?

Ice Casino välkomstbonus kan vara intressant för dig som accepterar en Curacao-licens och hinner aktivera erbjudandet inom en timme, men den är inte ett självklart val för svenska spelare. Kampanjen består av 120 procent extra på insättningen och 150 free spins, och tidsgränsen är den första saken du måste kontrollera.

För en svensk kund handlar bedömningen om mer än bonusbeloppet. Ice Casino har ingen svensk licens hos Spelinspektionen, vilket betyder att du inte får samma svenska konsumentskydd som hos ett licensierat casino. Spelpaus är inte heller något du bör räkna med fungerar på samma sätt utanför det svenska licenssystemet.

Min grundsyn är enkel: behandla detta som ett utländskt bonuscasino, inte som ett svenskt alternativ. Läs reglerna före insättning, kontrollera om registrering från Sverige faktiskt godkänns och använd bara pengar du har råd att förlora. Om du främst vill ha svensk support, kronor och tydliga svenska verktyg för spelgränser finns bättre vägar.

Så fungerar Ice Casino-bonusen

Ice Casino-bonusen ger 120 procent på insättningen samt 150 free spins, men erbjudandet gäller bara i en timme enligt uppgifterna för kampanjen. Det innebär exempelvis att en insättning på motsvarande 10 euro kan ge 12 euro i bonus, förutsatt att beloppet och kampanjvillkoren uppfyller kraven. Minsta insättning är 10 euro.

Free spins brukar vara bundna till ett särskilt spel eller en begränsad spelgrupp. De kan också ha en kort giltighetstid. Därför ska du inte anta att alla 150 snurr krediteras automatiskt eller att vinsterna kan tas ut direkt. Kontrollera vilka slots som gäller, högsta insats under omsättningen och om bonusvinsterna har ett tak.

Registrera kontot först och öppna sedan bonussidan i kassan. Vissa kampanjer kräver att du markerar bonusen innan betalningen genomförs, medan andra använder en bonuskod. Om Ice Casino visar en kod ska den skrivas in exakt; en efterhandsaktivering är inte något du kan räkna med. Ta en skärmbild av reglerna om erbjudandet försvinner efter den korta tidsfristen.

  • Kontrollera omsättningskravet på både insättning och bonus.
  • Se vilka spel som räknas och vilken maxinsats som gäller.
  • Bekräfta när free spins och eventuella vinster förfaller.

Alternativ till Ice Casino jämförda

CasinoBetygVälkomstbonusFördelarNackdelarSpela
HellSpin9,2100% upp till €1,000 + 100 FSUtbetalningar på 12-24 timmar; många betalningsalternativ; minsta insättning 10 €Curacao-licens; identitetskontroll kan krävas före första uttagHämta
SlotsGem9,2120% upp till 600 EUR/$ + 125 FSVisa och Mastercard; Blik som betalningsalternativ; välkomstbonus med gratissnurrCuracao-licens; bonus med omsättningskravHämta
GGbet8,9Upp till $3,000 + 900 gratissnurrUKGC- och Curacao-licens; utbetalningar på 1-3 dagar; många betalningsalternativUttagsgränser kan gälla; identitetskontroll kan krävas före första uttagHämta
Mostbet8,6125% + 250 FSBlik som betalningsalternativ; välkomstbonus med gratissnurr; mobilvänligt spelCuracao-licens; begränsat betalningsutbudHämta
Twindor8,315 000 zł + 500 FS + x2Utbetalningar inom 12 timmar; Blik, Visa och krypto; välkomstbonus med gratissnurrCuracao-licens; bonus med omsättningskravHämta
ivibet8,0100% upp till 100 EUR/$ + 120 FSMånga betalningsalternativ; tre licenser; Visa och MastercardUtbetalningstiden kan variera; identitetskontroll kan krävas före första uttagHämta
V.vegas7,7upp till 6000 PLN + 150 gratissnurrDirekta utbetalningar; minsta insättning 10; Blik som betalningsalternativCuracao-licens; begränsat betalningsutbudHämta
Vox Casino7,4Upp till 10 000 PLN + 600 gratissnurrDirekta utbetalningar; minsta insättning 10 €; Blik som betalningsalternativCuracao-licens; bonus med omsättningskravHämta
Verde Casino7,1upp till 6000 PLN + 220 gratissnurrDirekta utbetalningar; låg minsta insättning på 6 €; Blik som betalningsalternativCuracao-licens; begränsat betalningsutbudHämta

Ice Casino jämfört med andra utländska bonusalternativ

Uppgifter enligt de aktuella erbjudandena i jämförelsen; svenska spelare bör verifiera villkoren i kassan.
CasinoBonusLicensUtbetalning / minsta insättning
Ice Casino120 % + 150 FS, endast i 1 timmeCuracaoDirekt / 10 €
HellSpin100 % upp till 1 000 € + 100 FSCuracao12–24 timmar / 10 €
GGbetUpp till 3 000 $ + 900 FSUKGC och Curacao1–3 dagar / 10 €

Fördelar och nackdelar med Ice Casino-erbjudandet

Fördelar

  • Tydligt kampanjvärde: 120 procent plus 150 free spins ger en större startvolym än ett erbjudande utan insättningsbonus.
  • Snabba uttag enligt uppgifterna: Utbetalning anges som direkt, även om verifiering och betalningskontroll kan påverka den faktiska tiden.
  • Låg minimiinsättning: Du kan börja från 10 euro i stället för att behöva sätta in ett större belopp.

Nackdelar

  • Kort aktiveringstid: Kampanjen gäller bara i en timme, så ett misstag i kassan kan göra att bonusen försvinner.
  • Omsättning på insättning och bonus: Reglerna kan kräva omsättning av båda beloppen, vilket gör ett stort bonusbelopp mindre lätt att ta ut.
  • Möjliga vinsttak och spelbegränsningar: Free spins kan gälla utvalda slots, och bonusvinster kan omfattas av ett tak eller en minsta uttagsgräns.
  • Ingen svensk licens: Curacao-licensen ger inte samma svenska tillsyn, klagomålsväg och konsumentskydd som Spelinspektionens licens.

Omsättning, bonuskod och uttagsregler

Du bör inte ta ut pengar från Ice Casino förrän du har kontrollerat omsättning, maxinsats och eventuella vinstbegränsningar i bonusvillkoren. Den synliga procentsatsen säger ganska lite om den verkliga kostnaden. Ett krav på exempelvis 35 gånger bonusen innebär att 120 kronor i bonus kan kräva 4 200 kronor i omsatta insatser, innan en uttagsbegäran godkänns.

Det är också vanligt att olika spel bidrar olika mycket. Slots kan räknas till 100 procent, medan bordsspel och live casino ger lägre bidrag eller är helt uteslutna. Kontrollera även om progressiva jackpottar, köp av bonusfunktioner och vissa nya spel inte räknas. Håll insatsen under den tillåtna maxnivån; en enda för hög insats kan göra hela bonusen ogiltig.

Uttag anges som direkta hos Ice Casino, men det betyder inte att pengarna syns omedelbart på ett svenskt konto. Först kan identitetskontroll, adressbevis och kontroll av betalningskälla krävas. En minsta uttagsgräns eller avgift kan dessutom stå separat från kampanjtexten. Använd inte en bonuskod du hittat på en gammal sida utan att jämföra med den aktuella kassan.

Förvara insättnings- och uttagskvitton. De behövs om saldot ändras efter att free spins löpt ut, och de är även värdefulla för svensk skattedeklaration om dina vinster blir skattepliktiga.

Licens, betalningar och trygghet för svenska kunder

Ice Casino har enligt uppgifterna en Curacao-licens och är därför inte ett svensklicensierat casino. Kontrollera licensnumret i sidfoten och sök det hos den licensierande myndigheten innan du sätter in pengar. En logotyp räcker inte som bevis. Läs också företagets namn, klagomålsprocess och regler för stängda konton.

Den angivna betalningsmetoden för Ice Casino är Blik. För en person i Sverige är det en tydlig kontrollpunkt, eftersom svenska kunder normalt vill använda välkända alternativ som banköverföring, kort eller etablerade e-plånböcker. Om Blik inte fungerar för ditt svenska konto ska du inte kringgå spärren med någon annans betalning. Fråga supporten skriftligen vilka insättningar och uttag som faktiskt stöds från Sverige.

KYC-kontroll är normal, men skicka dokument först via en säker, officiell kanal. Ice Casino bör kunna förklara varför pass, adressbevis eller betalningsverifiering behövs. Undvik att skapa flera konton, använda VPN eller sätta in från en väns kort; sådant kan leda till att bonus och saldo fryses.

Skattefrågan kräver extra omsorg. Vinster från ett casino utan svensk licens kan behöva deklareras beroende på var operatören hör hemma och hur tjänsten riktas mot EES. Curacao innebär inte automatiskt skattefrihet för en svensk spelare. Spara därför transaktionshistorik och kontrollera Skatteverkets aktuella vägledning eller fråga en skatterådgivare.

Vårt omdöme om Ice Casino för svenska spelare

Välj Ice Casino om du vill ha 120 procent plus 150 free spins, kan agera inom en timme och accepterar Curacao-licens, Blik som angiven betalmetod samt möjliga skatte- och uttagsfrågor. Avstå om du behöver svensk licens, kronor, Spelpaus som säkert verktyg eller ett stort urval betalningsmetoder. Bonusen ser stark ut på ytan, men de korta villkoren och kraven på omsättning gör att du ska läsa hela kampanjtexten före insättning.

Spela måttligt och sätt en egen förlustgräns innan du börjar.

Se casinon för svenska spelare

Vanliga frågor

Finns Ice Casino välkomstbonus för spelare i Sverige?

Det beror på den aktuella kampanjen och om Ice Casino accepterar svenska registreringar. Läs alltid bonusvillkoren före insättning och kontrollera om erbjudandet gäller Sverige.

Behöver jag en bonuskod hos Ice Casino?

Vissa kampanjer aktiveras automatiskt medan andra kräver en bonuskod. Kontrollera registreringssidan och kampanjens regler innan du gör din första insättning.

Vad ska jag kontrollera i Ice Casino-bonusens villkor?

Fokusera på omsättningskrav, minsta insättning, högsta bonusbelopp, giltighetstid, spelbidrag och eventuella uttagsgränser. Kontrollera även vilka spel som räknas.

Kan jag ta ut vinster från en bonus utan att sätta in pengar?

En bonus utan insättning kan ha särskilda krav innan uttag godkänns, exempelvis verifiering, omsättning eller en minsta insättning. Läs alltid de fullständiga villkoren.

Är Ice Casino lagligt och skattefritt i Sverige?

Kontrollera om Ice Casino har svensk licens hos Spelinspektionen. Licensstatus påverkar konsumentskydd, marknadsföring och i vissa fall beskattningen av vinster. Spela ansvarsfullt och verifiera skattereglerna hos Skatteverket.